04.08.2014 Slovenia

5 NEJ TIPŮ PRO DOVOLENOU U SLOVINSKÉHO BLEDU

Spousta lidí vám odpřísahne, že Bled je jedním z nejkrásnějších míst na světě. Abyste mohli jeho krásu náležitě vychutnat, připravil jsem pro vás 5 užitečných a aktuálních tipů.

authors:

Petr Slavík

photos:

Petr Slavík

 
 
story

5 NEJ TIPŮ PRO DOVOLENOU U SLOVINSKÉHO BLEDU

STRUČNÉ INFO

Jezero Bled se stejnojmenným městečkem na břehu je jedním z nejpopulárnějších turistických cílů ve Slovinsku. Vyhlášené je díky láze?ství, příjemnému mikroklimatu i neobyčejné fotogeničnosti. Díky termálním pramenům patří mezi nejteplejší alpská jezera a je proto velmi vhodné pro koupání. Nedaleko vystupují první vrcholy Julských Alp, z druhé strany rámují pohledy hraniční Karavanky. Z Prahy je vzdálené přibližně 600km, z Brna se připravte na cestu přes 500km. Pro ubytování můžete využít bohaté nabídky hotelů nebo výborně hodnocený kemp přímo u jezera. Případně pomůže oficální web lokality.


1. NEJ VÝHLEDY

Jezero Bled je jednoznačně synonymem pro luxusní výhledy. Ne nadarmo patří mezi jedny z nejfrekventovanějších fotografických spotů. Pokud ale chcete ulovit nej záběr, musíte si trochu máknout (a taky přivstat). Až z výšky okolních kopců totiž oceníte fotogeničnost Bledu - precizní zasazení mezi výrazné kopce a hlavně ikonický ostrůvek Blejski otok s poutním kostelem Panny Marie. Ale kam vyrazit? V průvodcích je často označována jako nejlepší vyhlídka na Male Osojnici (685 m.n.m.), ale osobně mám radši pohled z Ojstrice (611 m.n.m.). K oběma kopcům vedou dobře značené turistické chodníky vycházející z jihozápadního břehu jezera. Výborný pohled čeká také přímo na okružní stezce na jižním břehu jezera, kdy se za sebe efektně řadí ostrovní kostel, hrad na skalním ostrohu a hřbet Karavanek.


2. JE TO PRO V?S TO PRAVÉ?

Počítejte s tím, že Bled a jeho okolí jsou turistickým centrem se vším všudy - to znamená hodně zastavěné a "civilizované". Pokud preferujete klidnou dovolenou, relax, koupání, kavárničky a dobré zázemí, Bled je pro vás ideální místo. Pokud se ale chcete vyřádit v horách, hoblovat pořádné traily nebo si odpočinout od lidí, v Bledu se zastavte jen na skok a po okouknutí pokračujte třeba k nedalekému Bohinjskému jezeru.


3. MOŽNOSTI PRO BIKOV?NÍ

Bez dlouhých keců. Nic-moc. Pár krátkých trailových úseků najdete přímo nad jezerem (např. kopec Straža), ale jinak si v přímém okolí jezera s bikem moc neužijete. Jeden z mála opravdu pěkných kousků je výhlídkový trail zařezaný v jižní vrstevnici kopce Hom, severně od Bledu. Začíná ve vesničce Vršce, odkud pokračuje zhruba tříkilometrovou parádou ke kapli Sv. Katariny, odtud se dá pěkně promotat ke konci soutěsky Vintgar. Spíš ale počítejte s lokalitou vhodnou pro klidné toulání se pěknou krajinou po malých asfaltkách a lesních šotolinách.


4. DEJTE POZOR

V nedávné době se nad Bledem přehnala vichřice, která má na svědomí řadu polomů. Lesní stezky jsou proto na mnoha místech v celkem bídném stavu. Nejhorší peklo je na stezce na Malou Osojnicu, kde vývraty nejen přehradily, ale také výrazně poškodily samotnou stezku zasazenou v prudkém svahu. (konec července 2014).


5. KAM VYRAZIT

Povinností je vycházka/vyjížďka kolem jezera, která vede střídavě po asfaltové a šotolinové stezce. Nejlepší koupání najdete v západním cípu jezera - buď na veřejném koupališti nebo areálu veslařského klubu. Oblíbenou atrakcí je hrad dominující širokému okolí ze skalního ostrohu - vedle klasické prohlídky (vstupné 9E) a skvělého výhledu na široké okolí i Triglav zde najdete také luxusní restauraci. A třetí dobrý tip - soutěska Vintgar, kterou se dramaticky probíjí řeka Radovna. Projít se dá po dřevěných chodníčcích v délce cca 1600 metrů (vstupné 4E).


5 NEJ TIPŮ PRO DOVOLENOU U SLOVINSKÉHO BLEDU

5 NEJ TIPŮ PRO DOVOLENOU U SLOVINSKÉHO BLEDU

5 NEJ TIPŮ PRO DOVOLENOU U SLOVINSKÉHO BLEDU

5 NEJ TIPŮ PRO DOVOLENOU U SLOVINSKÉHO BLEDU