Blog
19. 11. 2013

PROČ STOJÍ ZA TO VSTÁT III.

Tak a je tu další díl mého oblíbeného seriálu o sebemrskačství, násilně ukončeném spánku a promrzlých údech. A taky skvělých místech, které venku najdete, když si trochu přivstanete. Navíc s bonusem tradičního hodnotného filozofického poselství.

 

Na začátku září jsme vyrazili v širokém rodinném kruhu na chatu do Bílých Karpat. Les, houby, grilování, táborák. Pohoda, že by se dala krájet. U třetího nočního špakáčku mě ale začalo hlodat moje dobře trénované svědomí. Nene, kvůli dietě fakt ne. Přišlo mi ale líto kompletně nevyždímat den v tak zajímavých kopcích, jakými Bílé Karpaty jsou - na konci světa, jen louky, pastviny a v ostrých svazích roztroušené skromné chalupy, kopce protkané pašeráckými příběhy a poznamenané životem Žítkovských bohyň (report z přejezdu hřebene a stopování příběhu Žítkovských bohyň je TADY).

 

A tak jsem sbalil foťák a vyběhl na nejbližší kopec. Kvůli světelnému smogu z údolí jsem si sice o mléčné dráze mohl nechat jen zdát...

 

...ale pohled na druhou stranu hranice, do údolí Váhu, vyšperkovaný nasvícenou siluetou Trenčanského hradu, mi to bohatě vynahradil. A já už věděl, že nebudu usínat bez nastaveného budíku.

 

 5:30. Budík. V chatě mají všichni půlnoc, já rychle skáču do hader a za chvíli už supím na kopce nad Vyškovcem. Trenčín ještě spí.

 

Slunce se pomalu souká nad horizont Strážovských vrchů a Povážského Inovca a já se jen tak motám po loukách. Žádný cíl. Vybírám si hezká místa a výhledy. Fotím. Až na pár srnek jsem tu sám. Tu atmosféru miluju. Všechno je mnohem koncentrovanější - barvy, zvuky i vůně.

 

I ten trejlík k Sokolímu kameni ráno nějak víc chutná.

 

Blíží se devátá a já to otáčím zpět na chatu. Celkem to byla snad jen desítka kilometrů, ale vezu si uspokojující pocit, jako z týdenní výpravy. A to je právě ten trik. Jestli jsem se něco za ty roky v horách naučil, tak je to právě lekce, že nezáleží na kvantitě. Záleží na kvalitě!

 

První díl "Proč stojí za to vstát" o motivaci a sladké odměně je TADY

Druhý díl "Proč stojí za to vstát" o vtipných příbězích ranních fotek je TADY