Stačily 4 dny, abychom se zamilovali. Bikování bylo skvělé, ale když jsme kola zaparkovali, bylo to snad ještě lepší!
Přilétáme v pátek nízkonákladovou linkou z Katovic do Ejlatu. Zpáteční letenky jsme kupovali asi týden před odletem za 1100 korun na osobu (zima 2018), v akci a s předstihem se dá klidně i za pětikilo. Létá se z Prahy i Bratislavy, takže úplná pohoda. Eilat je jediné město v úzkém jižním cípu Izraele na břehu Rudého moře. Hlavním lákadlem je teplé klima a pobřeží s bohatým podmořským životem, díky čemuž je Ejlat oblíbeným letoviskem. Zajímavostí je, že odsud můžete vidět hned 4 země - Egypt, Jordánsko, Saudskou Arábii a Izrael.
Takže vyzvednout auto, nakoupit zásoby ve velkém supermarketu v severní části města, rychle smočit nohy v Rudém moři a náš expresní čtyřdenní roadtrip může začít. Pokud nemáte rádi písek, poušť a šutry, raději zůstaňte doma. Pokud milujete exotiku a krajinu bez lidí, můžete začít balit!;)
První noc jsme přespali v Aradu, městě na pomezí Negevské a Judské pouště. S ubytováním jsme za celou dobu neměli žádný problém, objednávali jsme až na místě, klidně ten stejný den, přes booking.com. Vždy jsme se vešli do rozmezí 500 až 700 Kč za osobu a noc v hotelu nebo apartmánu, v polovině případů i se snídaní. Ještě před rozedněním se vydáváme na východ slunce na jednu z nejpopulárnějších památek Izraele...
Masada je obrovská starověká pevnost vybudovaná na izolovaném, stolovou horu připomínajícím útesu nad Mrtvým mořem. Podle dobových pramenů historici odhadují, že zde byla výzbroj a výstroj až pro 10 000 vojáků. Wow. Jako už tolikrát se nám osvědčil trik se vstáváním na východ slunce. Nejen, že zažijete krajinu v nejkrásnějších barvách, ale hlavně se netlačíte v davu ani na těch nejatraktivnějších turistických místech.
Výhledy jsou odsud famózní, stejně jako je dramatický příběh posledního odporu židovských povstalců, kteří na Masadě vzdorovali Římanům. Pokud sem pojedete, nastudování historie je prostě povinnost.
A neméně překvapivé jsou i velmi zachovalé pozůstatky vybavení pevnosti. Mezi hradbami najdete třeba plavecký bazén nebo lázně, nejúchvatnější pro nás byl ale nenápadný vstup do monstrózních cisteren uchovávajících před dvěma tisíci lety vodu pro obyvatele pevnosti.
Mimochodem k Masadě jsou dvě možnosti výstupu. Ta populárnější, známější a využívanější varianta je ze strany od Mrtvého moře Hadí stezkou nebo lanovkou. My ale doporučujeme stranu od Aradu, která je kratší a je z ní lépe vidět velkolepý římský dobývací val. A hlavně spojovací cesta vinoucí se pouští je neuvěřitelně sexy, plná krásných zatáček a neobyčejných výhledů.
Cestou navíc projíždíte i kolem několika beduínských vesnic, takže pokud se nebojíte, máte ideální příležitost k ochočení zánovního velblouda.
Fanoušky offroadu určitě potěší, že je v poušti spousta značených cest terénem. Asi to nebude taková zábava jako nabízí islandské "efka", ale trocha čtyřkolového dobrodružství by se tu zažít rozhodně dala.
A jsme u Mrtvého moře. Brutální místo. Nadmořská výška minus 420 metrů pod hladinou světového oceánu. Nejníže položené odkryté místo na zemi. Slanost dosahuje 34%. Spíš než voda je to chemický roztok. Masivní vypařování vytváří roztodivné solné ostrůvky...
...a koupání tu vlastně není koupání. Voda díky slanosti nadnáší jak blázen. To musíte prostě zažít. Pecka největší!
Od Mrtvého moře frčíme přímo do Jeruzaléma. Silnice "90" vede sice přes palestinské území, ale není se čeho bát. Silnice je totiž v plné izraelské správě, což znamená totální bezpečnost. Míjíme pár solidních palestinských slumů a jsme v městě se svatou i obávanou pověstí zároveň. Jak už to tak bývá, mediální pověst je horší než realita. Vše úplně v pohodě. Využíváme soboty, největšího židovského svátku, a vjíždíme přímo do centra. V jedné z bočních ulic, asi 100 metrů od Starého Města, zdarma parkujeme a exkurze nejsvatějšího města na světě začíná. Po kličkované spletí starých úzkých uliček stojíme u legendární Zdi nářků, která je nejposvátnějším místem židovské kultury. Zajímavý, i když pro nás nijak úchvatný zážitek.
Koncentrace "svatých" míst je v Jeruzalému opravdu těžko pochopitelná. Vedle sebe stojí místa uctívaná židy, muslimy i křesťany. Chrám Božího hrobu je v den naší návštěvy uzavřen kvůli majetkovým tahanicím církví s izraelskou vládou...
Další den je tady. Dáváme epické bikování pouští v kráteru Ramon. Bomba! Nečetli jste report? Vaše chyba;)
Pokud jedete do Izraele poprvé, určitě vás jako jedna z prvních myšlenek napadne bezpečnost. Faktem je, že kromě několika malých, většinou pohraničních, rizikových oblastí je bezpečnost v Izraeli skvělá. Nezvyk je pouze neustálá a nepřehlédnutelná přítomnost dobře vyzbrojených vojáků...a vojaček. Za celou dobu pobytu jsme neměli nejmenší problém. Izraelci jsou možná tvrdí navenek, ale po seznámení z naší zkušenosti nakonec moc příjemní a ochotní. Československo tu má díky významné pomoci při vzniku izraelského státu stále skvělé jméno.
Čas se nám pomalu krátí. Na řadě je už jen poslední bombónek...
Kaňon Barak ukrytý v Negevské poušti je prostě ideální tečka za naším expresním roadtripem do Izraele, při kterém jsme se tak trochu zamilovali. Když okusíte, chuti k návratu se pak odolává jen těžko.