Blog
12. 03. 2013

OKOLO HRADIŠŤA

...zpívá se v jedné z mnoha lidových písniček z oblasti moravského Slovácka, úrodné oblasti nížiny řeky Moravy sevřené kopečky Chřibů a Bílých Karpat. Kdybychom to uměli, určitě si ji na našich vyjížďkách notujeme taky. Protože i když po světě existuje milión zajímavých lokalit, doma je jenom jedno. A tak jsem s láskou prohrábl archiv a poskládal pár obrázků z kraje, kde jsem doma.

 

 Nejde začít jinak než u typické siluety Chřibů, nazývaných také Buchlovské hory, starostilivě dohlížející na celý kraj. Zleva Holý kopec, Buchlov a Barborka. Prostě klasika. (Jezdci: Petr Krušina, Zdeněk Hanáček)

 

 Tak nějak si Buchlovky pamatuju nejradši.

 

Osou kraje je řeka Morava, která se stará o specifické klima. Dešťové mraky se o ni často zastavují, na jednom břehu prší jako z konve a na druhém břehu, jen pár desítek metrů vedle, je sucho. Na této vyjížďce nám ale ani Morava nepomohla. Zbývají tak 2 minuty, než se nám nad hlavami spustí nejsilnější bouřka minulého léta. (Jezdec: David Krušina)

 

Regulace řeky Moravy začala v roce 1818 a narovnání toku bylo dokončeno 1982. Ale romantické zákoutí meandrující řeky nezmizely. Zůstaly nám slepá ramena, kterých je na celém toku více než 180. Čerťák, Stará Morávka, Kobylica, Markéta, Koňov, Výrovka - co jméno, to vzpomínka do dětství na bunkry, vory, házení šutrů a koupání. Na podzim jsme po letech vyrazili a a po uzoučkých chodníčcích jsme se celé dopoledne potloukali královstvím volavek, bobrů, divokých hus a starých rybářů.(Jezdec: David Krušina)

 

A jsme v Kunovčáku, části lužního lesa, který obklopuje řeku Moravu. Najdete tu spoustu stezek a cestiček. Vzpomínám si, že všechny je propátrat byl hlavní úkol pro mé první horské kolo. Sice je to rovina jak střelí, ale to neznamená, že to musí být nuda. Třeba medvědí česnek vypadá dobře na fotkách a ještě lepší je ve špenátu. Ale bacha! Ještě dlouho od něho budete smrdět, že se z toho citlivkám zamotá hlava. (Jezdec: Ota Plocek)

 

Ale najdou se tam i vonavější místa. (Jezdec: Ota Plocek)

 

Problém nížiny, se kterým se potýkáme dnes a denně, je, že prostě trvá než se dostanete do lesa. Na polích, mezi poli a přes pole máme už za ty roky nahoblovanou pořádnou dávku kilometrů. (Jezdci: Petr a David Krušinovi)

 

Ale když už se do těch Chřibů dokodrcáme, vždycky si to uděláme hezké. (Jezdec: David Krušina)

 

Tak takové je to "Okolo Hradišťa". Takové je to doma.