Z trailových destinací, především Singltreku pod Smrkem a Rychlebských stezek, vyrostly nejoblíbenější lokality českých bikerů. Co chystají na novou sezónu? Jakým problémům čelí? A kde jim roste konkurence? Udělal jsem pro vás velké shrnutí novinek včetně zákulisních informací.
Pamatuju si, jak si ještě před šesti lety spousta lidí při debatě o smyslu singletracku v Česku významně ťukala na hlavu, v horším případě rovnou sprostě nadávala. Pak ale v Jizerkách vyrostly první kilometry stezek určených pro bikery a úspěch, o kterém do té doby snilo jen pár bláznů, naráz nešlo zastavit. Jsme v roce 2014 a bikové stezky jsou fenoménem dneška. Kdo nestaví traily, jako by nebyl.
Život trailových destinací v posledních měsících nabral pořádné otáčky. Stezky rostou jako z vody, jeden projekt stíhá druhý. Není lehké všechno sledovat. Tak jsem si řekl, že si dám tu práci, obvolám pár kontaktů a pěkně vám to sepíšu i se zákulisními informacemi. Takže co nového se v trailovém Česku chystá?
A začneme tím nejžhavějším matrošem. Na Českomoravské vrchovině u Nového Města na Moravě se v těchto dnech pilně maká na nové bikové destinaci. Základem bude 16 kilometrů nově vybudovaných singletracků, které v první etapě vytvoří 28 kilometrovou síť stezek. To není málo! Novoměstští tvůrci prozrazují, že by v porovnání se stávajícími destinacemi mělo jít o trochu sportovnější pojetí bikingu. Pohled do mapy zase říká, že nové stezky budou hodně koncentrovaně namotané na poměrně malém prostoru v lesích přiléhajících k Vysočina Aréně. Zapomenout nesmíme ani na 4 kilometry dlouhý okruh Světového poháru s několika špičkovými technickými sekcemi, který bude do sítě následně zapojen. V budoucnu by měla destinaci rozšířit také síť bikových i silničních tras rozbíhající se do širokého okolí po stávajících stezkách a cestách. Otvíračka už 6. září.
Moje hodnocení: Vysočina má potenciál zamíchat kartami českého bikového písečku. Silnou stránkou je výhodná a dostupná poloha uprostřed Česka i velkorysé zázemí Vysočina arény, která získala skvělé jméno z pořádání elitních sportovních podniků. Úskalím je omezený prostor, který mají tvůrci k dispozici pro trasování stezek. Uvidíme v září.
Singltrek v Jizerských horách je pionýrem českých trailových destinací. Bohužel to ale dnes za premiantskou fasádou není zrovna růžové. Osmdesáti kilometrová síť stezek je sice v Česku pro svou délku i přístupnost širokým masám číslem jedna, vypadá to ale, že na dobré zprávy si tu budeme muset zase chvíli počkat. Místo plánů na nové stezky totiž éter v poslední době plní hlavně válečné zpravodajství. Přeloženo. Na Singltreku se bojuje o vliv (a peníze). Spory se nyní točí kolem budování nových nástupních míst – vedle tradičního Singltrek Centra vyrostly další u Kyselky a nově také v Libverdě. Klidně se ale můžete vsadit, že to je jen pověstná špička ledovce, problém je o něco hlouběji. Dobrou zprávou není ani „odtržení“ polské části Singltreku. Podle mých informací není stavba nových stezek na české straně hranice na pořadu dne. Ve hře je ovšem možné rozšíření polské části.
Moje hodnocení: Je to škoda. Singltrek měl skvěle našlápnuto, klidně k celoevropskému významu. Místo rozvoje se teď ale utápí v tahanicích o vliv. Obyčejní návštěvníci sice zatím nejspíš nic nepoznají, ale těžko tipovat, co spory přinesou do budoucna. Snad se je podaří vyřešit rychle a bez „ztrát na životech“.
Rychlebské stezky na to jdou chytře. Vyvarují se chyb a trpělivě rozšiřují síť stezek, zázemí i komunitu, která stezkám fandí. Minulý rok zabodovali se Superflow trailem, ale v Rychlebech dobře ví, že chleba se bude lámat jinde. Tento rok se proto zaměřují na rozšíření možností pro nejméně zkušené bikery. Vzniknou tak 3 jednoduché traily – jeden u Vidnavy, další pod Kaltenštejnem a Černý potok bude prodloužen o návratovou část. Celkově půjde přibližně o sedm kilometrů nových stezek. V procesu přípravy je ovšem také další trail kategorie "enduro". Do pohraničí už dorazil také výdobytek moderní doby – konkurence. Na návsi je otevřeno nové testcentrum s Pivoty, zázemím chce cílit především na náročnější zákazníky.
Moje hodnocení: V Rychlebech to vypadá na idylu, ta ale nemusí být nesmrtelná. Rychlebské stezky budou díky periferní poloze i dosavadnímu zaměření na užší skupinu pokročilých jezdců pod největším tlakem nově vznikajících destinací. Na druhou stranu mají Rychlebáci v rukávu dost trumfů na to, aby dál hráli trailovou extraligu.
Destinace na naší východní hranici zatím není sítí bikových stezek v pravém slova smyslu. Doposud stavěla především na trasách využívající stávající cesty a stezky, které se klikatí pohořím Javorníky. Pokud nepočítáme krátké lajny na sjezdovce Kyčerka, snaha o vybudování nových bikových stezek dlouho narážela na složité vlastnické vztahy v kraji. Vypadá to ale, že se na Valašsku konečně podařil důležitý průlom. Na začátku května se nad Vsetínem (Semetín) otevřely první tři traily v celkové délce kolem 7 kilometrů a spíše bikeparkovým charakterem (z kopce dolů, klopky, lávky, skoky). V létě se rozjede druhá etapa, která přinese dalších 6 kilometrů stezek v pěti různých lokalitách. Budovat se bude u Zděchova a ve Velkých Karlovicích. Další rozvoj je naplánován i v příštím roce.
Moje hodnocení: Na Valašsku mají velkou chuť i nemalé ambice. K ataku na prvenství mezi českými trailovými centry, který zazněl v médiích od tvůrců projektu, ale chybí ještě pořádný kus cesty. Otazníkem je především funkčnost celku roztříštěného do kratších úseků v desítky kilometrů vzdálených lokalitách.
- V letošním roce odstartovala příprava studie Orlicko-Třebovského bike resortu, který by měl singletracky propojit horský hřbet nad Českou Třebovou, Ústím nad Orlicí a Litomyšlí. Zamýšlená celková délka je 140 kilometrů tras při nákladech 60 milionů. Pokud tohle klapne, bude to silný kalibr. Záměr je ale třeba brát hodně s nadhledem, v podstatě je to možné chápat jako kanonádu pro získání dotací. Podobných plánů už tu bylo víc. A zajíci se počítají až po honu…
- Už v roce 2012 byly hotové plány na síť stezek v Orlických horách v oblasti Suchého vrchu. Podle posledních zpráv je vše připraveno, čeká se na dotační peníze.
- Ve stejném roce se rozjely také přípravy projektu Singltrek Javoří hory. Rozjezd ale zpomalily posudky ochrany přírody.
- V lese Podhůra u Chrudimi v těchto dnech vzniká 1,7 kilometru dlouhý singltrek, který je základem příměstského Cykloparku. Otvíračka 15.června. V budoucnu se počítá s rozšířením.
- Kromě velkých, z dotací čerpajících projektů uvedených výše, se v Česku snaží také celá řada menších, dobrovolnických skupin. Ve většině případů se nejedná o sítě nově postavených stezek, ale spíše jednotlivé úseky stezek, pospojovaní zajímavých úseků nebo jednoduché "vyhrabání&vyježdění". Za pozornost stojí například Cyklopark Mysločovice, Trutnov Trails nebo Javornické okruhy. Zvláštní kapitolou je rozsáhlá síť neoficiálních technických trailů v Krušných horách, o kterých vám víc prozradí kluci z etbikez.com.