Blog
29. 06. 2017

VELKÝ PŘEHLED NOVINEK Z ČESKÝCH TRAILOVÝCH CENTER NA ROK 2017

Co se chystá v singletrackových lokalitách na letní sezónu? A co nové projekty? Opět jsem pro vás připravil velké shrnutí novinek a zákulisních informací.

Ano, vypadá to, že Češi si po lití piva našli novou kratochvíli. Kopání trailů a návštěvu trailcenter. Ostatně porovnejte rozsah našich singletrackových novinek z roku 2015 s letošním shrnutím. Prostě. Kdo nemá za vesnicí aspoň kilometr bikové stezky, jako by nebyl;) Takže copak se nám tu chystá?

 

RYCHLEBSKÉ STEZKY

V Rychlebkách se letos do budování opřeli hodně ambiciózně. „V tuto chvíli makáme na třech sekcích. Prodloužení Mramorového až k Malíčkově chatě s pracovním názvem Hupcuk trail jsme dělali z velké části na brigádách. Tato sekce by měla být hotová uprostřed prázdnin. Nejdřív bude otevřená nová černá sekce Obelix, chybí doladit detaily, to zvládneme přibližně do týdne. Najdete ji vedle štěrkové cesty pod Velrybou. Tady jsme pomocí kráčejícícho bagru postavili lajnu z megakamenů, které tu před cca 15-ti lety nechali lesáci při stavbě této cesty na haldě. Tak trochu jiná dimenze. A i když jsme tu měli asi 5 dní bagr, tak podíl lidské práce je tu obrovský. Poslední letošní lajna bude horní sekce nad Velrybou. Tady už máme založeny velké šutry a je tu taky další Velryba. Ruční práce tu bude ale ještě požehnaně. To snad zvládneme do října,“ vysvětluje přímo Pavel Horník.

 

SINGLETRAIL MORAVSKÝ KRAS

Po tanečcích s archeology se už opět usilovně maká na propojení jedovnického jádra okruhů s brněnským Mariánským údolím. Těšit se můžete na celkem 21 nových kilometrů, plus 7 kilometrů v jedovické lokalitě, podle prvních fotek to nuda určitě nebude. Tak snad nám to tam brňáci po otvíračce na úvod příští sezony neucpou…

 

SINGLTREK POD SMRKEM

Na jizerskohorském Singltreku se pro návštěvníky letos žádné zásadní novinky ani změny nechystají.

 

BIKE RESORT VALAŠSKO

I další z našich nejstarších lokalit hlásí oddechový čas. V plánu je renovace trailů v Bike Aréně Vsetín a na Kyčerce.

 

CYKLOARÉNA VYSOČINA

Ani na trailech kolem Vysočina Areny se nechystá nic zásadního, stezky jen projdou důkladnou údržbou. Peníze by ale měly přitéct příští rok – plánuje se zatraktivnění stávajících úseků i výstavba pumptracku.

 

TRUTNOV TRAILS

Velmi dobré zprávy z Trutnova jsou ještě teplé. Město před pár dny přikleplo 2 miliony, takže show může začít. Natrasovány jsou dva nové traily, které by měl zhmotnit legendární Tom Pro. V současné době se vyběhávají povolení, pokud půjde vše dobře, na podzim by měla nad Trutnovem začít vznikat pěkná „Kanada“. Držím palce!

 

TRAIL OF LIFE

V jihovýchodním koutu Česka, na úpatí Bílých Karpat konečně hlásí otevření nová biková lokalita. Proti „konkurenci“ nesází na kilometry nově vykopaných trailů, ale naopak na návrat ke kořenům bikování – přírodní okruhy turistickým ruchem nepoznamenanou krajinou, klidnou atmosféru pohraničí a spoustu zajímavostí tradicemi stále dýchajícího kraje. Plánují se i nové úseky bikových stezek, jejich realizace teď ale záleží na uvolnění byrokratických stavidel…

 

 

BOSKOVICKÉ STEZKY

Doslova přes kopec od Singlekrasu rychle vyrostl nový projekt – deset kilometrů nových singletracků, pumptrack i základna se oficiálně otevřou v polovině července. Úseky nových stezek jsou kratší, cca kilometrové, boskovičtí slibují i technicky náročnější pasáže.

 

BIKEPARK LIPNO

Lipno už dávno není jen bikepark. V minulém roce bikovou nabídku nad naší největší vodní plochou rozšířil pětikilometrový Floutrejl, na ten se chystá navázat 15 kilometrů Singltreku Loučovice. Letos se začíná s projektováním.

 

SINGLETRAIL FRYMBURK

Trochu nenápadně, ve stínu populárního Lipna se rozvíjí na jihu Čech další zajímavý projekt, který originálně spojuje přírodní úseky s nakopaným moderním flow trailem. Další okruh – rekreační záležitost s menším převýšením – je už natrasovaný a už v létě by se do něj měl zakousnout bagr. Ve spojení se sousedním Lipnem a možnostmi okolní krajiny tak v jižních Čechách roste další adept na bikovou „superlokalitu“.

 

TRAIL PARK KLÍNOVEC

Krušnohorský Klínovec se rozrůstá docela razantně. Trailovou expanzi před rokem začal Azur – desetikilometrový trail lehčí obtížnosti. Ten doplní v následujících dnech finálně dokončený středně obtížný, osm kilometrů dlouhý Rubin. V srpnu by měly být otevřeny první úseky šestikilometrového Barona, na kterém bychom už měli najít i techničtější pasáže.

 

ŘÍČKY

Trailové horečce neodolaly ani Orlické hory. Ve Skicentru Říčky se jede na plné obrátky, kope se v kopci mezi sjezdovkami, první červený flow trail by měl být otevřen v polovině července. Hned poté se začne stavět další trail, v následující sezoně by měl přibýt ještě třetí do party. 

 

BIKE RESORT BEROUN

Vznik trochu netradičně na soukromém pozemku umístněného Bike resortu Beroun v Gaspiho režii visí ve vzduchu už dlouho. Projekt by se konečně měl hýbat k realizaci, teď se řeší „papíry“, pokud půjde vše dobře, lopaty přijdou ke slovu na jaro 2018.

 

PEL-MEL

Letos se začne pod taktovkou Tomáše Kvasničky stavět Singltrek Česká Lípa, dotace byla udělena, teď se chystají poslední přípravné kroky. Před kopnutím je také stavba dětského okruhu Singltreku Benecko, který zaštiťuje vlastní investice obce. V lesích na Rožnovsku brouzdá pro změnu Pavel Horník, což zní velmi nadějně. Pozitivně se posouvá i aktivita plzeňáků, to si zaslouží i trochu podrobnější informace, které bych vám chtěl naservírovat už brzy.

Snažil jsem se na nic nezapomenout, ale při současné explozi trailově-kopáčských genů českého národa není úplně jednoduché udržet stoprocentní přehled. Takže pokud mi něco důležitého vypadlo, dejte vědět, rád doplním.