Dostat se do hor je tak dnes opravdu lehké, jejich drsnost ale nepovolila ani o kousek. Respektujte proto základní pravidla vysokohorského desatera. Může vám to zachránit zážitky z dovolené i život.
Vyrazit do hor za bikovými zážitky je stále jednodušší. Horské regiony se předhánějí v nabídce možností pro rekreaci s kolem, cestování nikdy nebylo snazší. Stačí si jen vybrat, sbalit se a za pár hodin už stojíte na úpatí vysněných velehor. Dostat se do hor je tak dnes opravdu lehké, jejich drsnost ale nepovolila ani o kousek. Respektujte proto základní pravidla vysokohorského desatera. Může vám to zachránit zážitky z dovolené i život.
1. PŘÍPRAVA
O horách, do kterých vyrážíte, si zjistěte co nejvíce informací. Vhodné je plánovat termín akce podle průměrných hodnot počasí (počet deštivých dnů, vydatnost srážek, teploty) daného území a období. Zjistěte si důležité kontakty a telefonní čísla, které mohou přijít vhod v případě nouze – samozřejmostí je kontakt na záchranné složky. Pamatujte na cestovní pojištění kryjící cyklistiku v horách.
2. SÍLY
Nikdy nepřeceňujte své síly. Střízlivé zhodnocení vašich možností musí provázet výběr lokality i samotný pohyb v horách. Berte v potaz reálné nebezpečí hor, možnou změnu počasí i to, že s rostoucí nadmořskou výškou vás bude pohyb stát více sil. I když jste zvyklí v pohodě zvládnout doma stovku kilometrů, nebuďte překvapení, když v těžkém horském terénu urazíte jen zlomek naplánované dávky. Každý rok zahynou v horách desítky turistů. Respekt k horám a odpovědné chování je základní prevencí před rozšířením tohoto smutného seznamu.
3. POHYB
V horách neriskujte a dobře si rozvrhněte síly. Zranění nebo technická závada znevýhodňuje celou skupinu a den na hřebenu umí být pořádně dlouhý.
4. POČASÍ
O proměnlivém horském počasí bylo popsáno nespočet stran, stejně se však najdou cyklisté, kteří jej opět lehkovážně podcení. Je obvyklé, že vás v horách zastihne déšť nebo bouřka. I v létě se může z nebe začít sypat sníh. Když se ale blíží špatná fronta, není čas na hrdinství. Kolo vás handicapuje a dělá vás v horách zranitelnější. Raději se uchylte do civilizace. Sledování předpovědi na nejbližší dny vám ušetří mnoho problémů.
5. SKUPINA
Do hor vyrazte nejméně ve třech. Dobře volte členy výpravy – vaše skupina bude tak silná jako její nejslabší článek, výrazně slabší člen zvyšuje zranitelnost skupiny. Ve vysokohorském prostředí by měl být každý člen plně soběstačný. Nepodceňujte ani „kompatibilitu“ členů – únava umí udělat pořádnou „ponorku“ i mezi kamarády.
6. ORIENTACE
Pokud chcete v opravdových horách přežít, nesmíte se ztratit. Pomoci vám může jak kvalitní mapa, tak i GPS. Vhodné je zkombinovat obě pomůcky a využít jejich silných stránek – mapě nedojdou baterie a máte okamžitý přehled o celé oblasti, s GPS zase víte, kde se právě nacházíte. Stále větší samozřejmostí jsou na internetu všeobecně dostupné GPS záznamy tras, díky nimž můžete ještě v klidu domova připravit a nastudovat možnosti. Nikdy neopouštějte horské stezky a dodržujte značení.
7. TEKUTINY
Dostatek tekutin a správná hydratace jsou důležitou součástí pohybu v horách. Pijte, na co jste zvyklí, vždy ale nabalte větší zásobu – v Alpách může být standardem 3 litrový rezervoár, v odlehlých oblastech však ani to čsto nestačí. Nepodceňte situaci s dostupností pitné vody na trase. S vypátráním vhodného zdroje pro doplnění zásob vám nejlépe pomůže mapa a domorodci, indicie vám dá také pozorné sledování okolní krajiny a vegetace. Nabírání vody z malých pramenů do rezervoáru může být problém - je dobré mít vhodnou menší nádobu nebo láhev.
8. JÍDLO
Při výpravě do hor nepodceňte vhodnou stravu. Paralyzující hlaďák na hřebenu je to poslední, co potřebujete. Vedle tradičních müsli tyčinek nebo energetických gelů je chytré mít po ruce hroznový cukr. Určitě si přibalte i nesladkou svačinu – klidně kus slaniny nebo salámu– zasytí a prázdnému žaludku uleví od sladkého. Při vícedenních přejezdech s batohem šetřete hmotnost – těžké plechovky by měly zůstat v autě, na záda patří především instantní potraviny.
9. OBLEČENÍ
Ve vašem batohu by neměl chybět náhradní pár ponožek a funkční vrstva, dále izolační a nepromokavá vrstva. Dnešní kvalitní technické materiály jsou lehké, skladné, přitom účinné. Pokud plánujete ubytování pod širákem nebo ve stanu, nezapomeňte, že i ve vrcholícím létě může v mžiku spadnout teplota k bodu mrazu.
10. VYBAVENÍ
Základem je dobrý batoh, který musí dobře sedět a jehož obsah vám pomůže vyřešit většinu potíží. Vedle obvyklého obsahu jako je nářadí nebo souprava na opravu defektu, byste měli do hor přibalit další nezbytnosti. Kůži a zrak si před vyšší intenzitou slunečních paprsků chraňte s pomocí opalovacího krému, balzámu na rty a slunečních brýlí. Chybět by neměla lékárnička, při mnoha příležitostech pomůže kapesní nůž. Pro případ nouze i čelovka. Při balení se snažte rozumně šetřit hmotnost – v horách se pronese každé deko navíc. Nespoléhejte se stoprocentní funkci mobilního telefonu. Signál je uprostřed hor často nedostatkové zboží.