Na úplné zrušeních karanténních opatření a otevření hranic to v brzké době nevypadá. Plánovat dovolenou tak budeme nejspíš doma, a raději o samotě. Takže kam utéct v Česku před koronavirem a davy lidí? Tady jsou naše tipy na nejlepší odlehlé a opuštěné lokality.
Nekorunovaným králem českých hřebenovek jsou Rychlebské hory. Divoká stezka podél hraničních patníků uspokojí i nejnáročnější dobrodružství a terénu chtivé bikery. Obvykle se začíná v Kladském sedle nebo na populární horské chatě Paprsek, která na hřebenu poskytuje poslední záblesk civilizace, a dál už se probíjí opuštěným hřebenem každý za své až do Bílé Vody. Nezapomeňte, že tady si musíte vše potřebné vézt s sebou, zásoby doplníte jen v údolích hluboko pod hřebenem. INSPIRACE TADY.
Komu nestačí 40 kilometrů divočiny, výprava jde plynule rozšířit krásnými přírodními stezkami kolem Králického Sněžníku. INSPIRACE TADY. Případně nasměřujte řidítka opačným směrem - o za Jeseníkem ukryté Zlatohorské vrchovině taky moc lidí neví. INSPIRACE TADY. Jen velký pozor při plánování. Severní část republiky patří mezi nejpostiženější kůrovcovou kalamitou, což se na mnoha místech krutě podepsalo na stavu lesních stezek a turistických tras.
Trempové říkají, že Krušné hory jsou poslední divočina u nás. Rozvinutou civilizaci tu totiž kvůli vystěhování obyvatel po druhé světové válce pohltila zase příroda. Hluboké lesy na naší západní hranici skrývají spoustu tajemných míst, zaniklých vesnic, opuštěných údolí a vzpomínek na bohatou historii dobývání drahých kovů. Do prestižního seznamu UNESCO nedávno zapsané pohoří je ideální pro milovníky gravelu - počítejte s tím, že celý hřeben pojedete spíše po lesních asfaltkách.
"Krušky" jsou vyhlášené především pro své tajemné "atrakce". Třeba Sauersack; starý cínový důl, obklopený aurou legendy tajného nacistického objektu, která dokonale podtrhuje monstrózní betonové torzo jeho provozu, pohlcené a propletené hustými krušnohorskými lesy. Ale „Erzgebirge“ toho skrývají mnohem víc. Při křižování rozlehlých údolí můžete hledat pozůstatky zaniklých vesnic. Hned vedle dolu Sauersack leží krásné údolí zaniklé vesnice Rolava, při nižším stavu vody můžete na březích vodní nádrže Fláje procházet sklepení zničených domů stejnojmenné obce, nebo se z bikeparku na Klínovci vydat hledat osadu Königsmühle, která ojediněle unikla úplnému zničení. INSPIRACE TADY a TADY.
Na opačné straně republiky najdete další bikepackingovou „perlu“. Javorníky a Bílé Karpaty tvoří souvislé horské hraniční pásmo se Slovenskem, kopce jsou relativně pozvolné a příroda unikátně zachovalá. Obzvláště nádherné bělokarpatské horské louky jsou jedinečné a vyhlášené. Pohoří jsou vhodné i pro bikepackingové začátečníky, pomoc civilizace je většinou dobře dostupná a cesta se dá naplánovat i pěkně „na lehko“.
Na hřebenu jsou horské chaty, případně jsou v dosahu vesničky s obchůdky a hospodami. Královská trasa vede z Velkých Karlovic přes Velký Javorník, navazuje hřeben Bílých Karpat, končí se v Tvarožné Lhotě. Na propojené hřebenovce jsou v zásadě jen dva kritické turistické uzly - Kohútka a Velká Javořina. Pokud ale nevyrazíte o víkendu, ani tady vás turisté neušlapou. A náš speciální tip? Než vyrazíte, přečtěte si román Žítkovské bohyně od Kateřiny Tučkové, díky které dostane vaše putování zcela novou, tajemnou šťávu. INSPIRACE TADY.
Český „Černobyl“. Přesně takový pocit jsme měli, když jsme projížděli jen mírně zvlněnou, civilizací opomíjenou, zato tajemnými místy unikátně protkanou krajinu nad Máchovým jezerem. Na vině je dlouhá historie oblasti zakonzervované do vojenského prostoru pod kontrolou sovětské armády.
Při nenáročném putování budete potkávat pomalu se rozpadající vojenské objekty, směle se hlásící k obsazení do jakéhokoliv hororu. A příběhy těchto míst nejsou ani o trochu méně dramatické. Byly ve speciálním objektu Javor 52 u Bělé pod Bezdězem uskladněny jaderné zbraně? Mohl přistát jediný sovětský raketoplán Buran na mimoňském letišti Hradčany? Pokud chcete propátrat tajemné území českého „Černobylu“ na vlastní kůži, spěchejte, každý rok totiž kvůli demolicím mizí kus jeho unikátního genia loci. INSPIRACE TADY.
V Česku je spousta parádních a neprofláklých míst, kde dlouhé kilometry nepotkáte ani živáčka. Milujeme tajemné Broumovsko, INSPIRACE TADY, jen pozor na v sezóně přelidněný Adršpach. Skvělý tip je i podšumavská Sušice s nově nakopanými i ostrými přírodními enduro traily, RYCHLÁ INSPIRACE TADY. Pokud se s lidma vůbec nepotřebujete kamarádit, vyzkoušejte třeba hřeben Českého lesa - z nejzápadnějšího bodu Česka budete projíždět liduprázdnou krajinou skrývající četné vzpomínky na neprostupnou Železnou oponu. Zajímavá je délka putování, především po lesních "signálkách", která se dá pohodlně natáhnout až k 150 kilometrům. Nebo prostě vemte mapu a naplánujte si svoje české "antikoronové" dobrodružství;)
A hlavně držte odstup!;)