Německo-českou hranici na konci července pomalu překřížil nenápadný karavan. Pokud by vás netrklo pár desítek pestrobarevných samolepek tapetující téměř celou zadní část vozu, asi byste jen těžko uhodli, že do Česka právě vjela jedna z nejvýraznějších postav světového mountainbikingu.
Německo-českou hranici na konci července pomalu překřížil nenápadný karavan. Pokud by vás netrklo pár desítek pestrobarevných samolepek tapetující téměř celou zadní část vozu, asi byste jen těžko uhodli, že do Česka právě vjela jedna z nejvýraznějších postav světového mountainbikingu. Já ale o návštěvě Hanse „No Waye“ Reye na Singltreku pod Smrkem věděl dobře. Bílý karavan na místo srazu kousek za hranicí přijíždí snad na vteřinu přesně a já se na další dva dny stávám osobním fotografem Hanse Reye.
Všechno začalo před rokem ve Walesu. Tehdy se Tomáš Kvasnička s výpravou starostů Frýdlantského výběžku připravujících realizaci Singltreku pod Smrkem vydali prozkoumat tajemství úspěchu velšských trailů. Vedle oblíbených bikerských stezek a klasického psího počasí na ně však na britských ostrovech čekalo i setkání s legendárním Hansem Reyem. I když se to nezdá, obě různorodé skupinky měly společnou jednu důležitou věc – velký zájem o stezky budované na míru bikerům. Srdečné setkání tak záhy skončilo pozváním Hanse na rodící se Singltrek pod Smrkem. Těžko říct, jak moc vážně tehdy bral světoběžník z kalifornského Laguna Beach pozvání na „východ“.
Uplynul rok a já na česko-polsko-německém pomezí nasedám do Hansova karavanu, kterým v létě objíždí bikerské akce po celé Evropě. Na GPS navigaci svítí cílové místo Nové Město pod Smrkem. „O Singltreku pod Smrkem se v poslední době hodně mluví. O víkendu jsem jel exhibiční downhill u Drážďan. To není daleko, tak jsem se rozhodl zaskočit,“ vysvětluje prošedivělý, stále však energií sršící, biker. „Na singltreku si zajezdím dva dny. Pak hned mířím na akci v rakouském Oetztalu, potom zase Německo, pak musím zaletět za rodinou do Kalifornie…,“ dodává a letmo tak nechává nahlédnout do perného života hvězdy.
Cesta pohraničím pěkně ubíhá a před námi se už zvedají první kopečky Jizerských hor.
Kolem poledne jsme ale už na novém nástupním místě Singltreku pod Smrkem u přírodního koupaliště v Novém Městě. Malá pláž, modrá hladina zarámovaná korunami stromů, k tomu připravené zázemí pro bikery - prostě pohoda. Hans bez odkladu řeší ubytování. Žádný luxusní hotel ani upravený penzion. Karavan parkuje na louce nad pláží koupaliště a je hotovo.
Není na co čekat. Bez velkých průtahů se vrháme na přípravy na vyjížďku.
Hans otvírá „garáž“ – úložný prostor v zadní části karavanu – ve které se o slovo hlásí hned čtyři biky a jedna motorka. Dnešní volbou je na míru vytuněný Zaskar.
Vyrážíme na krátkou vyjížďku. Průvodcem je „hlava“ Singltreku pod Smrkem Tomáš Kvasnička, který nás provádí po nových úsecích, které v lesích pod nejvyšší horou české části Jizerek rostou jako z vody.
Hned tři barevně odlišené obtížnosti singltreku nás vedou až do Polska - začínáme spojovací širokou zelenou, pak najíždíme na lehkou modrou, která nás navádí na zábavně zvlněné červené úseky. Jen černá nám zůstává ještě zapovězena – várka prudkých dešťů a záplav v regionu totiž výrazně zbrzdila jejich výstavbu.
Do kopce Hans neustále probírá s Tomášem Kvasničkou vše, co se týká Singltreku pod Smrkem i trailů obecně. Stačí jen pár vět, abyste poznali, jak dobře to má v hlavě srovnané a jak pevně konceptu stezek pro bikery věří.
Jakmile se ale stoupání zlomí, hovor jde stranou a Hans vyráží na svůj lov flow. S nadšením se vrhá po rytmu stezky, neustále pumpuje tělem a ladně proplouvá zatáčkami.
Náš čas zábavy se ale chýlí ke konci. Na odpoledne se již nahlásila smečka reportéru lačných vyzpovídat legendárního bikera. Vracíme se zpět ke koupališti, kde už jako první čeká Česká televize. Nejdříve je třeba natočit ilustrační záběry, a tak Hans ochotně brousí jednu pasáž stále dokola, dokud nemá kameraman dostatek záběrů. Při každém průjezdu před kamerou vystřihne skvěle vypilovaný jízdní styl doplněný radostným výsknutím a kameraman kvituje perfektní spolupráci. Poté se opět vracíme. Na řadě jsou rozhovory. Otázky se točí okolo jeho dobrodružných kousků, flow country, dalších plánů i charity a vždy končí dotazem, jak se mu líbilo na singltreku. „Toto je budoucnost bajkování. Není to samozřejmě jediná budoucnost, stávající formy MTB tu zůstanou, ale speciální stezky pro terénní cyklisty jako je Singltrek pod Smrkem promění náš sport. Otevřít mountainbiking i pro normální lidi je totiž ohromně důležité,“ opakuje Hans do diktafonů. Interview končí.
Na řadě je krátká vyjížďka se starosty okolních měst, po ní následuje odjezd na společnou oficiální večeři. Do karavanu na louce Hanse vracíme až se setměním. Byl to pořádně dlouhý a náročný den, ale nenašla se ani vteřina, kdy by Hans nebyl ochotně a přátelsky naladěný. Zkrátka. Když hledáte profíka, volejte Hanse Reye.
Další den patří vyjížďce nerušené povinnostmi. Dáváme si „starý“ okruh. Na rozšlapání krpál k Červenému buku, na Hubertce výbornou gulášovku a hurá na vyhlášené sjezdíky k Obřímu sudu a Kyselce.
Hans výská radostí, neustále hledá, kde by se odrazil, jakmile se odlepí od země, okamžitě tahá kolo do whipu.
Nejede žádnou kudlu, ale precizně si hlídá rytmus, aby si stezku maximálně užil.
Přesto a právě proto na stezce doslova letíme. Když nás stezka vyplivuje na parkovišti u Spálené hospody, Hans rozesmátě hlásí „Jo, jo, jo, to je ono!“ a dáváme stylový, endorfiny napumpovaný „high five“.
Kolem poledne jsme zpátky na naší základně v Novém Městě. Česká návštěva Hanse „No Way“ Reye pomalu spěje ke svému konci. Na řadě je už další štace. Hans uklízí kolo do „garáže“ karavanu, ještě kafe, dýňový koláč na cestu a na twitteru se objevuje: „Rode some more really fun XC trails in Pod Smrkem (CZ), on da road again.“
Určitě byste našli bikery, kteří jezdí rychleji. Lehce byste našli borce, kteří zvládají větší extrémy. Nepochybně byste také našli atraktivnější jezdce, než je již šedý vlk Hans „No Way“ Rey. Přes to všechno je však Hans Rey stále jednou z nejzářivějších hvězd bikerského nebe. Divné? Ani v nejmenším! Vedle nezpochybnitelného jezdeckého umění, které dokládají mírně zaprášené tituly trialového mistra světa, je to především jedinečná kombinace charisma, přátelské povahy a naprostého profesionalismu, která drží Hanse na výsluní.
Při focení ví naprosto přesně, jak vystřihnout nejpůsobivější figuru. Při natáčení vymýšlí, jak vylepšit záběr. Novinářům ochotně odpovídá, z jeho reakcí přitom čiší přesvědčivost i vtip. A když zabrousíte na odborná témata, překvapí vás jeho přehled. Ve volné chvilce zásobuje své početné fanoušky statusy na facebooku a twitteru. Nejdříve vás napadne, že důvodem jeho úspěchu je to, jak dobře se „umí prodat“. Záhy si ale uvědomíte, že je to především jeho inspirující osobnost, která ovlivňuje bikery na celé planetě. Cyklistika by potřebovala víc Hansů Reyů.
Hans Rey je jednou z nejvýraznějších postav světa mountainbikingu. Narodil se roku 1966 v německém Kenzingenu, je švýcarské národnosti, trvale však žije na kalifornském pobřeží v Laguna Beach. Hans Rey je mnohonásobným mistrem světa i národním šampionem v trialu a především jedním z pionýrů extrémního MTB. Mimo jiné byl jmenován do mountainbikové síně slávy mezi největší osobnosti historie tohoto sportu. Exhibicemi, dobrodružnými výpravami a dalšími projekty se významně podílí na popularizaci horské cyklistiky.
Význam jeho práce však přesahuje hranice světa cyklistiky – založil a je hlavní postavou charitativní organizace Wheels4Life získávající kola, která usnadňují život chudým v rozvojových zemích. Hans Rey je velkým propagátorem konceptu stezek speciálně navržených pro terénní cyklistiku. Ve spolupráci s dalšími osobnostmi rozvíjí projekt Flow Country zaměřený na zábavné bikerské stezky.