Nenápadné pohoří schované za slovenskou dálnicí D1 mezi Trenčínem a Piešťanama má dvě výhody - je schované a nenápadné. Nemusíte se tak dělit s davy víkendových výletníků o skvělou hřebenovku, luxusní sjezdy ani romantické výhledy. Takové to staré dobré bikování. Zaplať Pán Bůh za to.
Náš příběh z Povážského Inovca začíná v Topas Clubu v Brumově-Bylnici, kousek od česko-slovenských hranic. Právě jsme za tmy dorazili z neplánovaně náročného přejezdu Bílých Karpat. Hladoví a lehce strhaní jsme zakotvili v první hospodě, kterou nám místní ukázali. Během okamžiku, bez jakékoliv možnosti obrany, k nám přisedla důchodkyně s panákem vaječňáku a začala chrlit jeden vtip za druhým. Asi to bylo dobré znamení. Těsně před půlnocí se nám podařilo vyškemrat ubytování na chatě s dětským táborem. Noc v pohodlné posteli nás postavila zase na nohy.
Ráno jdeme na to. Jestli naši slovenští sousedé něco umí, tak jsou to určitě výhledy. Východ slunce nad Trenčianským Jastrabím s výhledem na Strážovské vrchy je kvalitní kulturní zážitek a příjemně nás ladí na výšlap, který nás čeká. Před námi je cesta na nejvyšší vrchol, který dal název celému pohoří. Inovec je v pěkných 1042 metrech nad mořem. Ještě že jsme se včera tak hezky vyspali.
Znáte to - ježdění do kopce nevypadá vůbec sexy a zábavně, tak to radši nebudeme moc rozmazávat. Čeká nás 500 výškových po pěkné lesní cestě na Chatu pod Inovcom. Je nově opravená, dá se tu přespat a dělají tu výborné klobásky. Ale vyhráno tu ještě nemáme. Za ní si na nás smlsne hodně ostrý výšlap na vrchol Inovca, při kterém budeme litovat, že nemáme opačný směr.
Za Inovcem už se rozjíždí paráda, kvůli které jsme přijeli. Skvělá hřebenovka střídá louky s lesními pasážemi, užijete si bajkování i nádherné výhledy.
Co vám budeme povídat - pěkně se tu jede a taky se tu pěkně spí.
Po hřebenu, přes louky a lesy jsme dojeli až ke zřícenině hradu Tematín, který patří mezi nejvýše položené hrady Slovenska. Charakter hor se tu výrazně mění. Vápenecové podloží ladí traily do prvotřídní formy a viditelně svědčí i naplno rozkvetlým loukám, které projíždíme. Šlechtic Alojz Mednyanský ve své knize „Malebná cesta dolu Váhom“ popsal svoji návštevu Tematína v roce 1826 trochu příkře: „Keby nie výhľadu a niekoľko nezvyčajných rastlín odškodňujúcich dvojhodinový namáhavý výstup, oľutovali by sme návštevu zrúcanín." Kdybychom tu knihu psali my, napsali bysme, že na Tematíně je to supr!
Když se hřebenovka zlomí na cestu do údolí, začne být veselo. Sjezd mění fazony jak na běžícím pásu - od rychlých singlíků přes prudké pasáže až po kamenité sekce. Těžko jim něco vytknout. Na ty naše středoevropské poměry je Povážský Inovec ve velmi solidní formě!
Až se sklon sjezdu dostatečně vyblázní, zničehonic se objevíte na podhorských loukách nad Kálnicou. Ve vzduchu voní seno, lípy vrhají prodlužující se stíny a vy si říkáte, že tohle místo prostě milujete. A když pak zjistíte, že právě přijíždíte k horní stanici místního bikeparku, máte přesvědčivý pocit, že je na tom světě fakt krásně. Tady bychom to klidně mohli skončit.
Ale neskončíme. Inovec v nás zanechal ty nejlepší dojmy, a tak jsme se za dva týdny byli zpět. Dali jsme si zase skvělou hřebenovku a říkali si, že to lepší být nemůže. A vidíte, i my se můžeme zmýlit. Díky tipu slovenských kamarádů jsme se znovu vrátili k zřícenině Tematínu a objevili "tajný" sjezd prvotřídním singlem, který nadchne i ty největší fajnšmekry.
Tak takový byl přejezd Povážského Inovca. Až budete chtít vyrazit z domu, tak si na něj vzpomeňte. Nenápadné pohoří schované za D1 stojí za to.
A jestli nespěcháte domů, tak si dopřejte ještě třesinku na dortu. Louka pod hřebenem je ideální místo pro kamarádské zhodnocení zážitků, nějaké to pivo a poctivých 10 hodin spánku.
Délka: 27 km
Nastoupáno: 1090 m
Povrch: 50% lesní stezky, 20% lesní cesty, 30% asfalt (lesní)
Obtížnost: Středně těžká
Highlights: Hřebenovka, sjezdy a výhledy v jednom
Hodnocení Trail-Busters:
Vynikající hřebenovka převážně se vinoucí po úzkých lesních stezkách je plná krásných výhledů a hlubokých lesů, rychlých pasáží i technických sekcí. Bonusem je překvapivá liduprázdnost - ani přes snadnou dostupnost se tu nebudete tlačit s davy turistů.
GPX download:
Délka: 21 km
Nastoupáno: 1017 m
Povrch: 65% lesní stezky, 15% lesní cesty, 20% asfalt
Obtížnost: Středně těžká
Highlights: zřícenina Tematín, špičkový sjezd pod Tematínem
Hodnocení Trail-Busters:
Poměrně namáhavý výstup v první polovině trasy je náležitě odměněn. Nejdříve krátké houpání na hřebenu, za kterým už následuje vysoká koncentrace vynikajících stezek zakončená "tajnou" neznačenou supersekcí pod Tematínem.
GPX download: