Trails
26. 12. 2011

Nakousnutí Malých Karpat

Kousek za česko-slovenskou hranici jsme objevili dalšího
all-mountain žolíka. Historií protkaná krajina, hluboké
bučiny, vápencová skaliska. A hlavně. Skvělé traily!

Uteklo to letos zatraceně rychle. V teplých měsících jsme stihli ze seznamu plánů úspěšně odškrtat hodně domácích i zahraničních cest. Teď máme na krku podzim. Stromy se barví do sytých barev a po hektickém létě máme konečně trochu víc času na resty v domácích lokalitách. O zkoušce Malých Karpat mluvíme už aspoň dva roky. Zatím se na ně nedostalo. Nejsou ani blízko ani daleko. Ani velehory, ani divočina. Na první pohled trochu malé sousto. Když se ale pořádně podiváte do mapy, hned vytušíte, že Malé Karpaty rozhodně stojí za průzkum. Je obyčejná listopadová neděle, slunce se pracně šplhá nad střechy a my vyrážíme.

 

Po cestě jsme ve Skalici vyzvedli Vlada. Má tu už něco najeté, a tak je dnešní trasa na jeho triko. Auta parkujeme u kostela v Bukové, skládáme kola a severák ostrý jak břitva zaháníme dobrou slivovicou.

 

Sotva se noříme do lesa, je tu první zastávka. Proti nám se po prudké, rozbité, listím a větvemi zapadané lesní cestě odvážně spouští místní motorkář. S rýčem v ruce a na skútru, s koly o něco málo většími než jsou kotouče našich brzd, je to povedený cirkusový kousek. Dáváme se do řeči a dostáváme přednášku o kořenu hořce, na jehož sběru neohrožený řidič byl, a zaručených léčivých účincích "takmer na všechno". Nejlepší je prý vyluhovaný ve vodce. Dobrý tip.

 

Lesními cestami se blížíme ke zřícenině Ostrý Kameň. Není pochyb, že už sem podzim dorazil naplno. Do listí zapadáme až po kolena.

 

Pěkně prudký kopec za námi a jsme na Ostrém Kameňu. Hrad se na vápencovém skalním ostrohu vypíná o hodně míň majestátně, než před osmi stoletími, kdy byl postaven. I tak je to ale moc zajímavá zastávka.

 

Hrad byl vybudován jako ochrana České cesty - Via Bohemica - starobylé obchodní stezky spojující Prahu a uherský Budín, která byla součástí evropské obchodní cesty mezi Bosporem a Atlantikem. Střídali se na ní obchodníci s vojsky táhnoucími do válek. Dnes tudy táhneme my.

 

Za hradem nás už čeká lehčí horolezecká vložka. Na dvoustech výškových metrech, které nás dělí od nejvyšší hory Malých Karpat, si poctivě trénujeme tlačení, nošení i lezení. Vlado nám tento úsek zkoušel rozmluvit, na Záruby se dá vyjet jinak a snadněji. Věříme mu, ale snadné akce ať si dělají jiní.

 

Konečně jsme na hřebínku. Stezka nás ještě chvíli vede mezi šutry a skalami a pak se noří do hluboké bučiny na úpatí Zárub, které jsou se 767 metry nad mořem nejvyšší horou Malých Karpat. Není to moc, spíš je to celkem málo, ale za ten výšlap by se nestyděly ani o dost vyšší kopce. Na vrcholu je dost turistů a málo výhledů, takže dáváme skromnou svačinku a rovnou to posíláme dolů. "Hej, celkom dobrý sjazd", odpovídá Vlado na naši otázku, co nás čeká. Hodně mu ale křivdí. Úzká stezka začíná utaženýma serpentinama a přes několik skalek padá rychlou pasáží mezi mohutnými buky k prvnímu sedlu.

 

Tady se už na nás zubí Čertov žlab. Pro toto ostře zaříznuté údolí byste zaručeně nevymysleli lepší jméno. Úzké koryto, nekompromisní sklon dolů, balvan vedle balvanu...

 

...kolem vás prales...

 

...a tím vším se jako nit vine uzoučká stezka.

 

Čertov žlab není nijak zvlášť dlouhý. Má něco kolem kilometrů. Ale je to jasný hajlajt dne. Je to jedna velká, náročná technická pasáž v úchvatných kulisách vytažených podzimními barvami. Prostě velká paráda.

 

Ještě než se napojíme na lesní cestu, která nás svede údolím do vesnice, čeká nás jako třešinka na dortu pár dropů.

 

A je to.

 

Jsme ve Smolenici, na kterou z kopce shlíží velký zámek. Místní bikerské naděje na BMX nás směřují do útulné a dobře vařící hospody na náměstí. Dny jsou už krátké a abychom to k autům stihli za světla, zbytek dorážíme po asfaltě. Náš průzkum Malých Karpat je u konce. Délkou neoslnil, zážitků jsme si na něm ale vyjeli na týden dopředu. Není pochyb, že se sem brzo vrátíme. Příště to už ale bude pořádný několikadenní přejezd, tak jak se sluší a patří.

 

 

Délka: 18 km

Nastoupáno: 740 m

Povrch: 40% lesní stezky, 15% lesní cesty, 45% asfalt

Obtížnost: Těžká

Highlights: zřícenina Ostrý Kameň, špičkový technický sjezd Čertovým žlabom

 

Hodnocení Trail-Busters:

Krátká ale zajímavá ochutnávka Malých Karpat. Málo kilometrů vyvažuje vysoká technická obtížnost. Horolezecká vložka na hřebínku na Záruby je bohatě odměněna - cestou dolů vás čekají opravdu špičkové traily. Malé Karpaty rozhodně zanechaly skvělý první dojem - už připravujeme několikadenní přejezd na jaro 2012.

 

GPX download: