Dokonalé traily vinoucí se po úbočích čtyřtisícovek, spouštějící se k bystřinám hlubokých kaňonů, dobývající mohutné hřebeny. Stovky mil singletracků vás provedou nezapomenutelným bikovým rájem. Směs prachu a potu stékající po tváři chutná stejně jako před stoletím při zlaté horečce.
Colorado, stát na západě USA, vděčí za svůj název španělskému označení pro rudou, tedy barvu vody v řece Colorado. Jeho plochu, tři a půl krát větší než území České republiky, rozdělují nekonečné prérie na východě a masiv Rocky Mountains na západě. První velká vlna osadníků přišla do země s vypuknutím zlaté horečky v polovině 19. století. Ta však brzo skončila. Lidé se z Colorada stěhovali dál za obživou a v krajině zůstalo rozeseto mnoho měst duchů. Ale ukázalo se, že majestátní hory nevydaly při zlatém šílenství zdaleka vše. Ačkoliv se masiv Rocky Mountains táhne nekonečných 4800 kilometrů od Britské Kolumbie až po Nové Mexiko, jeho srdce tluče právě v Coloradu - má nejvyšší horu Mt. Elbert (4401 m.n.m.) i proslulý Národní park. V Coloradu tak dnes najdete nevyhlášenější turistické cíle zasazené v divokých a krásných horách. Především pro bikery se zde nabízí fantastické možnosti.
Rozlehlé hory, atmosféra divoké přírody a stovky mil stezek vám dají nejlepší odpověď, proč milujeme horské kolo. Colorado je se svými Rocky Mountains zkrátka jedním z nejexkluzivnějších míst pro bikování na světě. Proto vás zveme na pořádný výlet do této legendární oblasti. Nebudeme ale papouškovat žádné katalogové prezentace, Coloradem nás provede komentář ostřílené domácí bikerky Hanky Fišerové.
Nejoblíbenější místo nebo trasa na biku
Singletrack kdekoliv nad hranicí lesa, protože jsou tam prima výhledy. Většinou je to sice makačka se tam dostat, ale cesta dolů je vždycky opravdová odměna. Pro mě je nejlepší místo na bikování v USA Crested Butte, v jehož okolí je nekonečně singletracků – hladké i korytem potoka, hodně do kopce i hodně z kopce, lesem, nad hranicí lesa, s kořeny, s kameny, s kravíma hovínkama. Občas se potkáme s medvědem. Prostě od všeho to nej. V oblasti se dá kempovat celý týden na jednom místě, každý den dát více než 50 mílový výlet a přitom se nikdy nejede ten stejný dvakrát.
Jak vypadá náš mountainbiking v Coloradu
Po práci vyrážíme do hor na západ od Denveru. S kamarády dáme sraz na parkovišti nějakého místního parčíku, které mají kolem 10 až 40 mil singletracku. Vybíráme si asi z deseti oblastí, které máme přibližně 20 minut jízdy autem. Tam dáme dvě nebo tři hodinky bikování a často dojíždíme za tmy. Do hospody se nechodí, protože v blízkosti nebo na trase žádné nejsou. Místo toho si s kamarády společně dáme po dojetí u auta jedno pivo z cooleru. O víkendu vždycky podnikáme nějaký větší výlet. Naložíme auta a jedeme dvě až čtyři hodiny do Rockies (hovorové označení pohoří Rocky Mountains). Většinou kempíkujeme na veřejných tábořištích, kde se nic neplatí. Spíme v autě nebo stanech. V sobotu a neděli pak podnikneme velký 50 až 80 mil (80 až 130 km) výlet – nejlépe vše po singletracku. Míle většinou moc nepočítáme, protože záleží na terénu a zábavě, ne na číslech. Občas se kolo nese nebo tlačí a to pak nenaskakují míle ale únava. Všechno si musíme vézt s sebou, protože jedeme do divočiny daleko od civilizace, kde žádné občerstvovačky nejsou.
Nejdrsnější zážitek, který jsem na kole dala
Parádní bylo, když jsme si s manželem Ondrou vyšlápli s kolem na nejvyšší horu v Coloradu Mount Elbert (4401 m.n.m.) a pak sjeli dolů. Celkem to bylo jen 20 mil, ale byl to opravdu fantastický zážitek. No v poslední době byl pro mě jeden z nejpovedenějších výletů, když jsme na moje 30. narozeniny chtěli ujet posledních 80 mil legendárního Colorado Trailu (více než 450 mil dlouhá trasa vedoucí přes Rocky Mountains z Deveru do Duranga). Závěrečný úsek je hodně oblíbený právě bikery, protože skoro celý vede po singletracku nad úrovní lesa v nadmořské výšce mezi 2000 a 3000 metry. Lidi to většinou jezdí dva až tři dny. My jsme to chtěli dát za jeden den. Vyjeli jsme s východem sluníčka v šest ráno, ale na kochání nebyl moc čas. Přece jen nás čekalo zdolání hned několika průsmyků. Výlet pěkně ubíhal, ale ve tři odpoledne nám začala docházet voda, a před námi byl ještě velmi náročný úsek. Naštěstí nás zachránil nouzový box s pitím, který na trase Colorado Trailu lidé nechávají. Jeden problém jsme vyřešili, ale hned tu byl další. Protože den rychle ubíhal, chtěli jsme si trasu zkrátit odbočkou na mapě. Šipka sice na rozcestí ukazovala správně, ale stezka tam už pořádně dlouho nebyla. Tak jsme se vrátili 10 mil k poslední odbočce a našli úžasný 20 mílový technický sjezd, který nás dovedl až do civilizace. K autu jsme přijeli až pozdě v noci. Ale výlet fantastický!
Srovnání bikování v Coloradu a v České republice
Bikování v Coloradu je 90% singletrack a 10% lesní cesty. Každý je odkázaný sám na sebe, což má své kouzlo, dokud jde vše podle plánu. Když se ale něco zvrtne, v divočině může jít rázem o velmi nebezpečnou situaci. Ve většině případů nepotkáte žádnou civilizaci, natož hospodu. Nejde tady plánovat trasy po turistických značkách nebo podle oblíbených hospůdek jako v Česku. V České republice je poměr opačný - celý den se jede po širokých lesních cestách a hledá se kousek zábavného singlu.
Jaká je komunita bikerů v Coloradu
Většina jezdí pro radost a zábavu s kamarády. Je to podobné jako v Česku. Možná míň individuální.
Jakou pozici má mountainbiking v Coloradu
V Coloradu je terénní cyklistika jeden z nejoblíbenějších letních sportů. Lidi jsou na sebe na stezkách milí, ať už jdou pěšky, jedou na kole nebo na koni. Stezky, které jsou moc frekventované, mají třeba střídavý rozvrh užití – liché dny je pro pěší, sudé pro bikery.
Jaké je to říct „Ano“ ve čtyřech tisících metrech nad mořem
Je to prima. S Ondrou a pár kamarády jsme vylezli na Mt. Meeker (4240 m.n.m). Moc jsme si užili, že jsme k tomu už nikoho a nic nepotřebovali, v Coloradu se to totiž tak může. Oficiální svatební listinu jsme podepsali na kameni přímo na vrcholu. Pak jsme ji jen poslali poštou na potvrzení. Asi to máme v rodině. Tatínek se bral na sněžce.
1. Crested Butte
401 (považovaný za jeden z nejlepších MTB trailů na světě), 403, Star Pass, Deadman's, Doctors, Deer Creek jsou názvy nejpopulárnějších trailů. Všechno dokonalé singletracky. Připravte se na nekonečná stoupání. Budete mít pocit, že stoupáte až do nebe a ještě výš. Všechny sjezdy jsou dokonalá lahůdka.
2. Monarch Crest Trail
Naprostá klasika. Trail po hřebenu nad úrovní lesa vlnící se nad 3500 m.n.m. a lemující kontinentální rozvodí. Co víc si přát?
3. Colorado Trail - oblast Breckenrige a Durango
Skvělý a nekonečný singl nad hranicí lesa. Hodně stoupání a hodně downhillových sekcí. Spektakulární výhledy. Turisté, které potkáte, vám nebudou věřit, že jedete na kole.
4. Fruita a Grand Junction v západním Coloradu
Síť singletracků ve vyprahlé, kamenité poušti pro začátečníky i experty na hraně kanonu řeky Colorado. Jako legendární Moab, ale mnohem zábavnější!
5. Buffalo Creek
Trail s parádním flow v naprosté blízkosti Denveru. Divoký lesní požár v nedávné době vypálil celou oblast a vytvořil fantastickou měsíční krajinu. Vhodný i pro začátečníky, zkušení rideři si jízdu užijí rychlé a zábavné sekce. Buffalo Creek si zamiluje každý.
6. Winter Park
Ráj pro sjezdaře! Sednete na některou z celé řady lanovek a necháte se vyvézt nahoru. Pak už zbývá jen vybrat některý z mnoha a mnoha trailů plných zatáček, skoků a technických sekcí.
Jeden příklad za všechny - toto je vyhlášená Fruita s legendární sekcí Horse Thief uprostřed.
Kdo je Hanka Fišerová
V roce 1996 se Hanka s maminkou odstěhovala z České republiky do USA a společně zakotvily v coloradském městečku Fort Collins na úpatí Rocky Mountains. Na kole začala závodit při studiu na Colorado State Univerzity a v roce 2003 se stala univerzitní mistriní USA v MTB. Tento úspěch jí přinesl angažmá v závodním MTB týmu a účast v prestižním severoamerickém seriálu NORBA. Po roce v profesionálním týmu však závodění opustila, na kole začala jezdit opět pro zábavu a vrátila se k vystudovanému učitelství. V roce 2007 se provdala 4240 metrů nad mořem na vrcholu Mt. Meeker za krajana Ondřeje Hejduka. Hanka miluje horská kola, lyžování, zmrzlinu a svého manžela.
1. CEDULE, ZNAČKY, UPOZORNĚNÍ
Na každé vyjížďce, na každém výšlapu, při každém vystrčení nosu ze dveří vás budou provázet nejrůznější cedule, značky, zákazy a upozornění. Jsou na plotech, branách, sloupcích, ohradách. Jsou všude. Člověk si nikdy není uplně jistý, z které strany na něho naběhne amík horlivý chránit svůj majetek. Do toho strach, jestli jste ještě na veřejné půdě nebo už soukromé. Ale to je spíš jen prvotní pocit. Když se trochu otrkáte, zjistíte, že je to takový místní kolorit. Za šest měsíců pobytu a proježděných horách křížem krážem jsem nezažil jediný konflikt. A to jsem projel snad každou cestu a trail v mapě Boulder County. Spousta cedulí a respekt k soukromému vlastnictvá rozhodně neznamená, že se v Coloradu bikeři nedostanou do terénu - síť cest a stezek je tu fantastická.
2. ZLATÁ HOREČKA NA DOSAH
Poslední opravdoví zlatokopové to zabalili před stoletím, poté se do Rocky Mountains nastěhovaly těžební společnosti. Některé vydržely dodnes, většina jich skončila před desítkami let. Díky tomu vás tu stále na každém kroku provází tajemná atmosféra zlaté horečky. Zasypané štoly, opuštěné rozpadlé boudy a zrezivělé stroje znovu pomalu pohlcuje příroda. Romantika jako řemen.
3. BIKE&HŘIBY
V USA se říká, že kromě v obchoďáku koupených žampionů jsou všechny houby jedovaté. A podle toho to i v lese vypadá. Zapomeňte na urputné pročesávání lesa, jak ho znáte z Česka. V Coloradu se jen natahujete ze stezky. Když jdete na houby, berete si krosnu. Sbíráte jen praváky a ještě si vybíráte jen ideální velikost.
4. ZVÍŘÁTKA
Nezpomínejte, že Rocky Mountains jsou pořádné hory s pořádnýma šelmama. Každý domácí biker vám z placu povypráví šťavnatou historku setkání s medvědem nebo jinou šelmou. Když vyrážíte do hor, musíte vědět, jak se v případě setkání s šelmou zachovat. Pro setkání s medvědem existuje i oficiální návod, ve kterém se řešení liší podle "verze" medvěda. Zkráceně: Buďte v lese slyšet. Když už dojde na setkání, nikdy neutíkejte, mluvte na něj klidným hlasem a pomalu ustupujte. Když vás napadne grizzly, dělejte mrtvého - možná budete mít štěstí a odloží si vás až na večeři.
5. EKOLOGICKÁ LIKVIDACE VRAKŮ
Hlavně na venkově se to s odklízením vraků moc nepřehání. Když vám auto doslouží, odstavíte ho na kraj silnice, vedle baráku, na louku nebo prostě tam, kde je místo. Vám pak jen stačí projíždět krajinou a před očima se vám přehrává parádní přírodní muzeum veteránů. Od starých mustangů s dávno slezlým lakem až po kamiony vesele zarůstající vegetací. Sen každého kluka!