Když jedete na Rychlebské stezky, chcete jezdit Rychlebské stezky. To dá rozum. Co se ale stane, když zvolníte, třeba i odložíte bike, když zůstanete pár dnů navíc? Fungujou Rychlebky bez Rychlebek?
OK. O tom že bikování na Rychlebkách je boží, víme tak nějak všichni. Borci letos opět zvedli už tak vysokou laťku otevřením Velblouda, zprovozněním velké části nového Prokletého a vylíhnutím prvních metrů Jestřába. Jenže to si s dovolením necháme na příště. Dnes si ukážem "skrytou" tvář Rychlebských stezek. Dost lidí je totiž zvyklých "dofrčet-vyložit-vyšlapat-naložit-odfrčet" a kromě trailů nevidět nic kolem. A není to škoda?! Co se ale stane, když zvolníte, třeba i odložíte bike, když zůstanete pár dnů navíc? Fungujou Rychlebky bez Rychlebek?
Začít můžeme třeba přímo na Zakladně. Když si v podvečer dáte o jedno pivo navíc, může se vám stát, že si k vedlejšímu stolu přisedne parta RYS, která vyměnila sekeromotyky a pajzry za zvukomalebnější nástroje, a můžete se vsadit, že tento večer nuda nebude. Improvizované koncerty jsou prostě nejlepší...
A na Základně můžeme klidně ještě posedět. Možná totiž přijde i kouzelník! Přesněji řečeno Kouzelník Mikuláš, syn "Náčelníka" nekouzlí s kameny v lese jako jeho taťulda, ale s opravdovýma kartama a dalšíma kouzelnickýma proprietama. Pecka vystoupení (a to jsem mu celou dobu hleděl přímo pod ruky)!
Ať z nás nejsou jen hospodští povaleči, jdeme mrknout ven. Koupačku v zatopeném lomu Rampa, kousíček za Černou Vodou, okusil snad každý, kdo zamířil na Rychlebky. Ale mrkli jste někdy do mapy, kolik dalších lomů je v okolí?! Každý z nich je něčím jiný, jedinečný. Tohle stojí za prozkoumání a rozhodně to není záležitost na jedno odpoledne.
A co když nazujete pohorky? Popojet můžete třeba k vyhlášené historické Tančírně v zelenou barvou hýřícím Račím údolí. Zatímco bezprostřední okolí Tančírny je ideální pro nenáročný rodinný výlet i s nejmenšíma...
...výletuchtiví jedinci si můžou vyběhnout na epickou vyhlídku z Čertových kazatelen, přidat prohlídku nedaleké zříceniny hradu Rychleby nebo zvolit delší okruh až na romantický zámek Jánský vrch.
Ostatně pro výlety nebo třeba ranní výběh je jako dělané i bezprostřední okolí Černé Vody. Spousta lidí bere Rychlebské stezky jen jako Sokolí vrch a těžké traily na něm, osobně jsem ale při letošní návštěvě měl největší radost z objevení "ztraceného světa" okázale malebných luk, kopečků a remízků. Stačilo jen odbočit na konci Trailu LČR na opačnou stranu a vydat se po polních cestách směrem na Kobylou a Tomíkovice. Božský klid a krajinářské orgie.
A podobně mě bavilo i podvečerní toulání mezi starýma usedlostma ve Starém Podhradí nad Černou Vodou. Člověk to tady vždycky profrčí směrem na traily, už aby měl ten kopec co nejrychlej za sebou, ale když zpomalíte a začnete se rozhlížet, naráz vidíte úplně nové věci. Zase supr!
Pokud milujete objevování, všude okolo tu tiše spí historie starých Sudet. A samozřejmě nejde jen o populární kámen Dr. Wiessnera. Připomínky starých časů - staré kříže, zbytky usedlostí nebo příběhy celých zaniklých vesnic - najdete v širokém okolí skoro na každém kroku.
A taky tu mají světlušky!:)
Navíc řada vědeckých výzkumů dokázala, že díky bouřlivé chemické reakci čerstvého vzduchu s bikovýma endorfinama dochází k posílení erektilní funkce chuťových pohárků. Jinak řečeno. Pivo, vlastně všechno, tu prostě chutná vždycky líp.
Kraj pod Rychlebskýma horama je prostě boží. Pokud brousíte jen traily Rychlebských stezek, možná je čas trochu zpomalit a porozhlédnout se. My si to letos vyzkoušeli a bylo to geniální. Týden je tu málo!
Tak nezapomeňte. Příště na dýl a Z-P-O-M-A-L-I-T!