Trails
05. 08. 2012

NA SKOK VE FLIMS - LAAX

Ano, ano, Švýcarsko je země bikerům zaslíbená. Pokud jste to ještě nezjistili, máme tu pro vás další přesvědčivý důkaz. Stačila krátká zastávka a hned je z toho další parádní tip.

Vstávat a cvičit! Vítejte ve Flims - Laax, středisku lákajícím bikery do švýcarského kantonu Graubünden.  Kilometráž bikových tras, nějakých 330 kilometrů, není tak ohromující jako třeba u sousedů v Davosu, přesto má tato lokalita několik trumfů, kvůli kterým se vyplatí na vašich bikových cestách přibrzdit. Za pozornost stojí už zajímavá poloha – na severu svírá oblast hradba třítisícovek, kterým vévodí vrchol Serdona zapsaný na seznam UNESCO jako unikátní ukázka tektonického formování pohoří, na jihu se pak zařezává další jedinečná přírodní podívaná – hluboký kaňon řeky Rýn vzniklý před 10 000 lety největším alpským sesuvem v historii, kdy se z horského masivu utrhlo na 10 miliard krychlových metrů horniny.

 

To ovšem neznamená, že by zde bikeři neměli své místo. Právě naopak. Najdete zde celou řadu vynikajících trailů včetně sjezdových a freeridových kousků. Oblast obsluhuje hned několik lanovek a autobusových tras, které vám rády pomůžou s problémem zvaným „kopec“. Takže není divu, že když jsme minulý rok mířili do Davosu, šéfové výpravy zaveleli ke krátké aklimatizační zastávce právě tady.

 

Na letmé seznámení s lokalitou nám trejlmástr Blue namíchal kombinaci all-mountainu s lehkým freeridem. Na startu si bereme milosrdnou lanovkou na vrcholek Crap Sogn Buon do 2216 metrů nad mořem.

 

Odtud se po hřebínku probíjíme kombinací horských cest a singlů na dvouapůltisícovku Crap Masegn.

 

Z vrcholku Crap Masegn se už výš motají jen divoké pěší stezky, a tak odbočujeme mezi šutry a traverzujeme pod ledovec Vorab.

 

Půlka dne za námi, a tak je čas na trochu hygieny. Voda je skvělá! Navíc si můžete užít velmi pozorného publika.

 

U lanovkové stanice Grauberg padáme na nenápadnou stezičku, která sice vypadá, že asi ani nikam nevede, ale nakonec je to nečekaný žolík dne. Po fantastickém sjezdu se totiž ocitáme v podivuhodném, dokonale plochém údolí protkaném rameny pramenící říčky Flem.

 

Údolíčko obkružuje stezka, která nás nejdříve provádí po sytě zeleném koberci a pak nasměrovává přímo pod desítky metrů vysoký vodopád.

 

 Odsud je to už co by kamenem dohodil k Runca trailu, který najdete v každém průvodci. Sedm kilometrů dlouhý sjezd začíná svižným nástupem po horských loukách, poté se singl noří do lesa a začíná freeridová zábava v mezích zdravého rozumu.

 

Klopenky, wallridy a lávky. Vše perfektně jetelné i pro ne úplně husté bikery a velmi zábavné.

 

Takže taková byla expres ochutnávka z lokality Flims - Laax. Stejně jako v celém Švýcarsku se tu můžete spolehnout na vysoký standard, který skromného středoevropana stále ještě umí moc pěkně pobavit. Tak a teď Tomáš Bárta přestane dělat opičky a už mi konečně podá to pivo, jo?

 

PRAKTICKÉ INFORMACE

 

Jak je to daleko

Z Prahy do Flims je to cca 670 kilometrů. Na švýcarských dálnicích potřebujete dálniční známku (40 CHF).

 

Na čem vyjet

Samozřejmě záleží na vámi vybraných trasách a jejich obtížnosti. Na většinu tras je ideální celoodpružený trail bike disponující 120 - 140mm. Jestli se chystáte do bikeparků, na zdvihy adekvátně přitlačte.

 

Počasí

Vybírejte měsíce se stabilním počasím, kdy je hrozba špatného počasí nejmenší. Ideální jsou letní měsíce případně brzké babí léto. I tak pozor – vždy si přibalte teplé oblečení, i v červenci vás může potěšit sněhová nadílka.

 

Jak se orientovat

S výběrem tras a výletů vám pomohou výborně připravené podklady s mapkami a itineráři tras, které najdete v infocentrech, stanicích lanovky a další turistické infrastruktuře. Pozor! Mapu s traily nejrůznějších obtížností si můžete rovnou stáhnout ZDE,  kompletní přehled s podrobnými informaceni včetně GPS ke stažení najdete přímo na stránkách oblasti.

 

Co nezapomenout doma

I v létě teplé oblečení. Lékárničku. Náhradní brzdové destičky. Dobré pojištění kryjící terénní cyklistiku.

 

Náročnost

Obtížnost je daná vybranými trasami. V oblasti jsou připraveny nenáročné „rodinné“ trasy i těžké alpské tůry. Pokud chcete vychutnat to nejlepší z oblasti, budete muset zvládnout dlouhé přejezdy, táhlá stoupání, tlačení i downhillové pasáže.

 

Užitečné odkazy

Turistický portál oblasti Flims - Laax: www.flims.com

Turistický portál Švýcarska: www.schweizmobil.ch

Kompletní bikové mapy Švýcarska: map.veloland.ch