Říká se, že kdysi dávno, před dobou flowtrailovou a elektrobikovou, horská cyklistika byla krásná dřina smrdící potem, blátem a dobrodružstvím. V tom pravěku se jezdilo přes šutry i kořeny. Prý to dokonce i bavilo. Ale nesmutněte, pokud toužíte ochutnat staré dobré bikování, ještě existují zapomenuté ostrůvky pozitivní deviace. Stačí nasednout do našeho stroje času a vyrazit do Reschenpassu!
V prvním dílu seriálu jsme vás vzali na technické traily obkružující jezero Reschen. Bikování jako křen, ale zůstat jen u jezera by ale byla školácká chyba. Proč? Protože odpověď servírujeme právě teď...
Počasí se lepší, čas na pořádnou výpravu. V blízkosti nás neodbytně láká dortík, za který by se nemusel stydět ani Tolkienův Mordor. Soutěska Val d’Uina – stometrovými skalami sevřená divoká průrva, v jejíž stěně je vytesaná uzounká stezka. Ne, tohle opravdu nemůžeme minout. Vyrážíme opět přímo ze San Valentina. V kapse máme totiž jeden mazaný navigační trik, který v turistických průvodcích nenajdete. S lanovkou Heideralm odškrtáváme pár stovek výškových metrů, pište si, že se dnes budou hodit. Od horní stanice se po lesní šotolince promotáváme k horskému statku Brugger Alm a pak nabíráme přímý, vzhůru směřující azimut do sedla La Forcella.
Dnes to ani moc nebolí, horská krása všude kolem stoupací kalvárii účinně tlumí. V sedle se sice svalujeme na zem, ale nevydržíme to dlouho.
Ten trail, který se před námi roztančuje, je jak z podpultového lechtivého časopisu pro bikery.
YES!!!
Několik velmi šťastných kilometrů nás přivádí k horské chatě Sesvenna Hütte. Tady budu muset, ještě než umřu, zažít východ slunce, jinak půjdu do pekla. Parádní místo.
Teď už ale opět stoupáme, vysokohorské kulisy přitom vytrvale hladí naše duše. Netrvá dlouho a jsme na náhorní plošině, trasa se láme dolů a skotačivou stezkou nás posílá...
...do podivného trychtýře.
Stovky metrů vysoké skalnaté stěny se tu sbíhají do uzoučkého hrdla. Tak to je ona – legendární Val d’Uina. V roce 1905 byla na popud alpského turistického klubu vysekána ve stěně kaňonu metr a půl široká a kilometr dlouhá stezka, která zpřístupnila ze švýcarské strany horské usedlosti na horním toku říčky Uina. Je to tedy více než sto let od jejího vzniku, ale dnes není ani o píď méně fascinující. Podvědomě se tlačíme ke skále. Po levé ruce prázdno, nad hlavou skalnatý mrakodrap, hluboko dole divoce řve vztekle zpěněná říčka.
Značka dává jasně najevo, že kolo je soutěskou nutné jen tlačit, není to tak dávno, kdy tu jeden biker při pádu ze stezky zemřel. Tak tlačíme, na pár místech aspoň pózujeme pro fotku. Nezapomenutelné. Za do skály vytesaným úsekem konečně naskakujeme do pedálů. Trail nabírá rychlost, bez zastávky letíme až do osady Sur En. Tady se napojujeme na už uklidněnou lesní cestu kopírující po pravém břehu řeku Inn, nabíráme směr domů.
Od vesnice Martina je to už jen asfalt, navíc s 400 metrovým serpentýnovým převýšením do Nauders. Škoda, že nemáme víc času. Kdyby se nám podařilo vzít autobus z Martina do Nauders (který je v ceně 3-Länder Summercard), odtud lanovkou Bergkastel nahoru a závěr napálit přes Bunker trail, byl by to ultimátní nářez. Takhle v závěru trochu zbytečně proléváme krev na asfaltu.
Ale co na tom. Za sebou máme fantastický vysokohorský okruh a prosmýknutí se soutěskou Val d’Uina se bude ještě dlouho blyštit v síni slávy našich bikových zážitků.
Jak se dopravit
Přesun z Prahy přes Mnichov přívětivých 590 km, z Brna přes Vídeň 730 km.
Na čem vyjet
Tady určitě využijete plnotučný all-mountain full se zdvihem 140 mm a víc.
Kdy vyrazit
Alpská klasika. Mimo hlavní letní sezonu nedoporučujeme. V jarní termíny ještě nepojedou lanovky a v horských partiích můžou být sněhová pole, v prázdniny máte nejvyšší šanci na dobrou dovolenou, brzké podzimní termíny můžete trefit ideální počasí i sněhovou vánici.
Jak se orientovat
Vedle standardně doporučované pomoci GPS si tu vystačíte i s velmi dobrými mapkami a místním značením.
Kde se najíst a ubytovat
Rozhodně doporučit můžeme Camping Zum See v San Valentinu. Cenově výhodný kemp nabízí výborné zázemí včetně velmi praktické sušárny, součástí je dobrá pizzerie. Lanovka je vzdálená 50 metrů. V hlavní sezóně je hodně zaplněný karavany, vyplatí se včasná rezervace.
Na co si dát pozor
I v létě vám tu klidně přes noc napadne sníh – my měli třeba kolem deseti stupňů - takže teplé oblečení! Lékárničku. Náhradní brzdové destičky. Opalovací krém a balzám na rty. Dobré pojištění kryjící terénní cyklistiku. Zkontrolujte si, jestli už/ještě jedou lanovky.
Zajímá mě náročnost
V lokalitě najdete širší škálu obtížnosti stezek, obecně je ale oblast vhodnější spíše pro zkušenější bikery.