Pokud máte chuť na neextrémní, klidný bikový výlet, tady jste na správné adrese. Provedeme vás pokojným podhůřím Orlických hor, k tomu přidáme řadu pozoruhodností a výlet zakončíme u památky, která se pyšní jednou zvláštností středoevropského významu. Je s podivem, jak zajímavé, přitom málo známé toto místo je…
Startovní bod jsme nemohli vymyslet líp. Náš výlet začíná totiž přímo od spodní stanice vleku bikeparku Peklák. Kombinace bikeparku s výletem, jehož příběh se vám teď chystáme vylíčit, je tak přímo do nebe volající. A nejen kvůli logistice. Skvělým důvodem jsou především zábavné traily, které toto skromně se prezentující středisko nabízí.
Takže pokud jste se dostatečně vyřádili, naposled nahoru, z kopce nabrat tempo a jdeme na to.
Vydáváme se severozápadním směrem nenápadné Svitavské pahorkatiny, která trpělivě lemuje údolí řeky Třebovky. Před námi je, řekněme, české „maratonské“ bikování – nikterak náročný terén, spousta lesních cest protkaných kratšími spojkami lesních stezek. Pohodička. A už tu máme první zastávku – z 35 metrů vysoké rozhledny na Andrlově chlumu dohlédnete opravdu daleko, ale tady náš výlet pochopitelně nekončí.
Po krátkém odpočinku už to hrneme z kopce jedním z terénnějších úseků a najednou stojíme u tajemného, lišejníkem obrostlého kamene. Co tu uprostřed lesa sakra dělá latinou popsaný kamenný monolit? Inu stojí. Už více než 100 let. Vysvětlení je věru zajímavé. Je to jeden z desítek Lichtenštejnských kamenů, které byly v roce 1898 vztyčeny v českých zemích ve všech revírech tohoto významného šlechtického rodu na památku výročí 40-letého panování knížete Jana II. z Lichtenštejna.
Do Brandýsa nás přivádí jeden z nejpěknějších úseků trasy po úzké stezce zaříznuté do prudkého svahu nad Tichou Orlicí. Zklamaní ale nejsme ani dalšími metry – hned za městečkem se napojujeme na starou lesní cestu, která nás poklidně, nejdřív mezi vzrostlými stromy, později prohřátými loukami, vede k našemu dnešnímu prvnímu setkání s barokem.
Vjíždíme do tichem sálajícího údolí, kterému dominuje napůl zarostlý rybník, k němu přimknutá notně oprýskaná kaplička a nad nimi v zaseknutém svahu původně lovecký barokní zámeček, později přebudovaný na hájovnu. Kdysi tu stávala celá osada a lázně. Dnes už zbyla jen osamělá trojice „pamětníků“ a neobvyklý klid a ticho. A také připomínka, že baroko není výsadou jen „velké“ architektury, ale naopak výrazně promlouvalo i do rázu venkova a krajiny.
TIP1: PROČ ZŮSTAT DÉLE
Česká Třebová je ideální výchozí bod pro přesun na atraktivní hřebenovku Orlických hor. Celá oblast je pak prošpikována bunkry československého prvorepublikového opevnění – Orličky byly nejdokončenější i nejsilněji chráněnou linií, takže pokud jste fandou historických vojenských příběhů, výletů vás tu čeká nepočítaně. Jestliže vás v letních měsících zastihnou tropické dny, osvěžit a odpočinout si můžete třeba na vyhlášené vodní nádrži Pastviny. Milovníky pamětihodností pohladí výlet do Litomyšle – zdejší zámek je jednou z nejvýznamnějších renesančních památek v Česku, zařazen je dokonce i na seznamu Unesco.
A jdeme do finále. Poslední kilometry k našemu hlavními cíli bychom hravě trefili i bez mapy. Kopec Homole je totiž v okolí nenápadný jak maják na mořském útesu. Prostě jej nepřehlédnete. Pokud zrovna nejedete úplný šrot, tak vás musí okamžitě napadnout, jak barokní architekti uměli skvěle a přirozeně zasadit své výtvory do české krajiny.
Řeč už samozřejmě není o kopci samotném, ale o raně barokním poutním kostelu Panny Marie Bolestné, který sedí na jeho vrcholu a nenuceně doplňuje utěšené pohledy do dáli. Teď už ale stojíme přímo pod kopcem a silný dojem z místa teprve graduje. Může za to především středoevropský unikát – schodiště se 153 stupni a 16 odpočívadly, navržené záměrně tak, aby se poutníci při výstupu na vrchol mohli přesně odmodlit růženec. Stojíme a čumíme. Opravdu, nefalšované schody do nebe!
Naše výletnické dušičky jsou dnes tedy plně uspokojeny, ale v itineráři nám ještě zbývá pár pěkných kilometrů. Za Prorubami vyjíždíme na rozlehlé louky, blížící se podvečer svádí k malému poleženíčku, ale statečně odoláváme. Stačí krátké pokochání zajímavým pohledem na rozlehlou zříceninu hradu Potštejna, který zanikl velmi neobvyklým způsobem. Úpadek hradu, který přežil mnohé bitvy, způsobila až desítku let trvající snaha jeho předposledního majitele o nalezení pokladu a neúnavné kutání dlouhých chodeb pod hradem. Jan Antonín Harbuval Chamaré však nikdy žádný poklad nenašel.
TIP2: UDĚLEJTE SI HEZKÉ DVA DNY
Ráno se vyřádíte v bikeparku Peklák, odpoledne si projedete naši trasu a v podvečer na noc zakotvíte v městečku Potštejn pod stejnojmennou zříceninou. Ráno vás pak čeká neméně zajímavý návrat do Třebové – po červené pokračování podél Divoké Orlice do Litic. Pak opět červená značka přes Hejnice až na zříceninu Žampach. Zbývá klidná žlutá značka zakončená v Údolí sejfů a už jste zpět v Třebové. Prostě dva hezké dny za cenu jednoho. A to se vyplatí!
My ale jeden podklad před sebou přece jen máme – sjezd do Potštejnu je nejtechničtějším úsekem celé trasy a sladkou tečkou za dnešním klidným, zajímavostmi napěchovaným výletem
Jak se dopravit
Česká Třebová patří k našim hlavním železničním uzlům, takže vlakové spojení určitě můžete přidat na váš seznam dopravy.
Na čem vyjet
Až na několik málo úseků vede trasa nepříliš náročným terénem, který si užijete i na hardtailovém biku.
Jaké bude počasí
Může vás tu pozlobit proměnlivé počasí – nacházíte se v oblasti mezi Orlickými horami a Vysočinou – takže buďte připraveni.
Jak se orientovat
Trasa sice z velké části využívá značené stezky, v některých úsecích ale orientace není úplně snadná. Proto doporučujeme přibalit pomocníka s GPS.
Kde se najíst a ubytovat
Trasa vede neustále na dosah civilizace, takže doplnit proviant nebude problém. Po návratu do České Třebové doporučujeme hlad i žízeň zahnat v rodinném pivovaru Faltus, který najdete kousek od hlavního náměstí. Nás doslova nadchnul. I když jsme návštěvu bohužel nestihli, přímo v Potštejnu byste měli vyzkoušet velmi chválený řemeslný pivovar Clock.
Na co si dát pozor
S klidem v duši můžeme prohlásit, že se jedná o trasu bez záludnosti a nepříjemných překvapení.